گرماژ،چیست

گرماژ چیست و در صنعت پلاستیک چه مفهومی دارد

گرماژ به معنی وزن تقسیم شده در ابعادی مشخص است ، در صنعت پلاستیک گرماژ جز مهم و تاثیر گذاری در مشخص کردن کیفیت و قیمت محصولات این صنعت است و برای خرید میبایست به این اصطلاح آگاهی داشت.

برای توضیح بهتر عبارت گرماژ در صنعت پلاستیک از یک مثال استفاده میکنیم وقتی می گوییم گرماژ يك شیت پلاستيك 135 گرم منظور این است که وزن یک صفحه یک متر مربعي این پلاستيك 135 گرم است،پس به صورت پیش فرض وقتی ابعاد مشخصی را تعریف نمیکنیم گرماژ مورد نظر برای ابعاد 100*100 سانتی متر محاشبه میشود .
در زبان ساده و عامیانه واژه گرماژ بيانگر نوع ضخامت پلاستيك و یا وزن آن در ابعاد مشخص شده می باشد.

گرماژ،چیست

گرماژ چیست

مفهوم دیگر آن این است که مواد تشکیل دهنده شیت پلاستيك در ابعاد یک متر مربع که برابر است با 100 سانتی متر در 100 سانتی متر است با 135 گرم برابر ميباشد .
وقتی پلاستيك 135 گرم را در زیر دستگاه میکرو متر قرار دهیم دستگاه ضخامت یک برگ آن را حدودا ٤،٢ ميليمتر نشان می دهد پس واحد اندازه گیری ضخامت پلاستيك را گرماژ می گویند.
گرماژ رول هاي پلاستيك از ٩٠ گرم تا ٦٠٠ گرم يا حتي بيشتر به تناسب محل يا نوع كاربري از آنها قابل تغيير میباشد،اما باید به این نکته هم توجه کرد که ضخامت بیش از اندازه زیاد و یا کم پلاستیک ، مسایل خاص خود را به همراه دارد مانند عدم سر خورندگی،ایجاد مشکل در تا کردن در نتیجه ایجاد مشکل در بسته بندی ، اما لازم به ذکر است که کارخانه نوریسما پارس با توجه به تست های دقیق آزمایشگاهی و تجهیزات روز دنیا به راحتی این مشکلات را هم حل میکند اما توصیه میشود برای دریافت بهترین خروجی از مشاوره رایگان کارشناسان نوریسما بهره مند شوید.
لازم به ذكر است گرماژ پلاستيك حبابدار ، جزو فاكتور هاي تاثير گذار در ميزان مقاومت اين پلاستيك در مقابل ضربه است.